Make your own free website on Tripod.com
 
Home | Attendance Sign In Sheet | Event/Meeting Calendar | Chapter Officers | Point System Classification | Letter from our Chapter President. | Christmas Parties | Past/Archived Meeting Minutes | Current Meeting Minutes | Tributes | Christmas Party at Jordan River Steamer 2004 | Previous Newsletters | Congress Highlights

WELCOME TO THE MISSISSIPPI SOUND CHAPTER OF AORN

Chapter Officers

Office information to be updated yearly.  Officer terms are from July to July of next year.

Election of New Officers 2016-2017
President-Betsy Sramek (serves 1 yr)
President Elect- Anita Sanzin (serves 1 yr)
Vice President -Paula Koen (serves 1 yr)
Secretary-Sunya Laws (has served 10 yrs)
Treasurer-Virginia Kenny (has served 10+ yrs)
Nominating Committee-Cindy Powell (to serve 2 years)
Margie Allen (to serve 1 more yr)
Lynn Thompson (serves 1 more yr)
Board Members- Debbie Henley (serves 1 more yr)
Pat Brown (serves 2 more yrs)
April Sanzin (serves 2 more yrs)
Lora Brewer (serves 1 more yr)


Election of New Officers 2015-2016
Members present- Paula Koen, Margie Allen, Sherry Bass, Mary Thompson, Virginia Kenny, Debbie Henley. Virginia gave report or finances and discussed fund raisers. Officers elected.
New Officers
President- Sherry Bass
President Elect- Betsy Sramek
Vice President- Bob Smith
Secretary- Sunya Laws
Treasurer- Virginia Kenny
Board Members
Debbie Henley
Alicia Urbanitch
Laura Brewer
Nominating Committee
Lynn Thompson
Margie Allen
Wendy Wilkins
 
 
Election of New Officers 2014-2015
President Elect-Carol Sue Yon
Current President- Paula Koen
Vice President- Bob Smith
Board Members: Alicia Urbanitch, Paula Taylor and new officer Lora Brewer
Nominating Committee  Wendy Wilkins, Betsy Sramek, and Debbie Henley
Secretary/Website Designer: Sunya Laws
Treasurer:  Virginia Kenny
 
Election of New Officers 2013-2014

President Elect- Paula Koen

Vice-President – Betsy Sramek

Secretary- Sunya Laws

Treasurer- Virginia Kenny

Board Members – 2nd Year- Sherry Masters

New- Alicia Urbanitch

Paula Taylor

Nominating Committee- 2nd Year – Ivory Dixon

New- Sarah Lee

 

Officers 2012-2013
President Elect: Debbie henley
President:  Betsy Sramek
Vice President:  Sherry Bass
Board Members: Sherry Masters, Paula Koen, Sue Yon
Nominating Committee:  Elberta Carter and Ivory Dixon
Secretary/Website Designer: Sunya Laws
Treasurer:   Virginia Kenny
 
Officers 2011-2012
President Elect:  Betsy Sramek
President:  Sue Bowers
Vice President:  Sherry Bass
Board members: Paula Koen, Sue Yon, and Debbie Henley (Debbie is replacing Dulcy who was originally elected during May of 2011, but moved out of the area)
Nominating committee:  Ivory Dixon, Elberta Carter and Ron Perrin
Treasurer: Virginia Kenny (recurring) and Secretary/Website Design Sunya Laws (recurring).
 
Officers 2010-2011
President Elect:  Sue Bowers
President:  Alicia Urbanitch
Vice President:  Betsy Sramek
Board Members:  New Member: Paula Koen, Current Members:  Carlis Daniels & Sherry Masters
Nominating Committee:  New Members: Debbie Henley & Ivory Dixon Current Member:  Tom Boswell
Secretary: Sunya Laws Treasurer: Virginia Kenny. (recurring)
 
Officers 2009-2010
President Elect:  Alicia Urbanitch
Present:  Mary Corley   
Vice President:  Gail Forrester
Board Members:  Carlis Daniels, Sherry Masters, and Sue Bowers
Nominating Committee: Ivory Dixon, Tom Boswell, & Karen Edwards
Treasurer:  Virginia Kenny   Secretary/Website Designer: Sunya Laws
 
Officers 2008-2009
President Elect:  Mary Corley
President: Betsy Sramek, Vice President:Sherry Bass, Nominating Committee: Debbie Henley (stays) Paula Koen & Ivory Dixon, Board members are: Anita Sanzin (stays), Shirley Gunter, Gail Recore & Sue Bowers, Treasurer: Virginia Kenny, Secretary/Website Designer Sunya Laws.

 

Officers 2007-2008

President: Tom Boswell

Treasurer: Virginia Kenny

Secretary:  Sunya Laws (website designer)

Vice President:  Mary Corley

President Elect:  Betsy Sramek

Board Members:  Alicia Urbanitch , Anita Sanzin

Nominating Committee:  Sherry Bass, Debbie Henley, Shirley Gunter 

 

Officers: 2006-2007 

Nominating Committee: Mary Corley & Sherry Bass

Vice President:  Betsy Sramek 

President: Anita Sanzin  2006-2007

President Elect:  Tom Boswell

Treasurer:  Virginia Kenny

Board Members:  Tammy Tabor & Alicia Urbanitch & Sandy Rutherford

Secretary Sunya Laws

 
May 2005-May 2006
President :  Sunya Laws
President Elect:  Anita Sanzin
Vice President:  Chris Poolson
Secretary:  Sandy Rutherford
Board Officers:  Tom Boswell & Mary Corley
Tammy Tabor & Penny Renwick (off in 2006)
Nominating Committee:  Lisa Mixon & Betsy Sramek (off in 2006
Treasurer: Sherry Bass
 
May 2004-2005
President:  Alicia Urbanitch
President elect: Sunya Laws
Vice President:  Chris Poolson
Nominating Committee:  Virginia Kenny
Secretary:  Sandy Rutherford
Board members:  Carolyn Cross, Tammy Tabor, Penny Renwick
Treasurer: Sherry Bass

Enter supporting content here